همزبانی و بی‌زبانی

 همزباني و بي زباني <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 نويسنده: محمدكاظم كاظمي

 ناشر: محمدابراهيم شريعتي

 چاپ اول، 1382 ، تهران

 3000 نسخه، رقعي، 223 صفحه

قيمت 15000 ريال

زبان و ادبيات فارسي، از لحاظ قلمرو جغرافايي، بخش و سيعي را تحت پوشش قرار مي‌دهد؛ مردم افغانستان، تاجيكستان، ايران و مردم برخي از مناطق هند و پاكستان به زبان فارسي صحبت مي كنند. بديهي است كه گويشها و لهجه هاي هر كدام فرق دارد، اين تفاوت وقتي آشكارتر مي شود كه بدانيم لهجه ها و گويشها از شهري به شهري فرق مي‌كند و دامنه كاربرد لغات و كلمات فارسي متغير مي شود لذا با وجود اينكه مردم ايران، افغانستان، و تاجيكستان همزبانند، زبان هم را نمي فهمند، پس مي توانيم بگوييم كه آنها همزبانند ولي بي زبانند.

همزباني و بي زباني عنوان كتابي است كه به قلم شيوا و شيرين شاعر معاصر افغانستان محمدكاظم كاظمي به رشته  تحرير در آمده است. اين كتاب كه به شمارگان  3000 نسخه توسط محمدابراهيم شريعتي منتشر شده است به زبان و ادبيات فارسي در افغانستان و ايران و وجه اشتراك و افتراق آن مي پردازد و علت تفاوت هاي زبان فارسي را در دو كشور بر مي شمرد، نويسنده با نثر دلنشين وجذابش دردمندانه به مسايلي مي پردازد كه بين دو ملت ايران و افغانستان فاصله ايجاد كرده است.

كتاب همزباني و بي زباني شامل يك مقدمه، هفت فصل و پيوستها است.

در مقدمه مي خوانيم: مي گويم همزباني، چون بدين همزباني باور دارم و مي گويم بي زباني چون ما نتوانسته ايم اين حقيقت را به همه همزبانانمان بقبولانيم.

عنوان سر فصلهاي همزباني و بي زباني بدين شرح است:

طرح مسأله، بيان همزباني، يك زبان و دو نام، افتخارات فرهنگي و داد وستدهاي زباني، بهسازي زبان معيار در افغانستان و پايانه.

در تمام فصول خواننده بابحثهاي بسيار شيرين روبه رو است. از يكسو تازگي مطالب  از سويي نگارش زيبا و دلنشين و از سويي هم دردمندي و احساس مسووليت تعهد نويسنده در قبال زبان و ادبيات فارسي هر خواننده اي را مجذو ب و مسحور مي كند.

طرح زيباي روي جلد آن كه يك پرنده و دو عدد گيلاس در زمينه سياه كشيده شده و دو پرنده ديگر در زير آن در گلستاني تصوير شده است به وضوح بيانگر مطالب كتاب است، به عبارتي اين تصوير طوطيي را در ذهن تداعي مي كند كه از هندوستانش دور مانده است. با كشيده شدن مرز جغرافيا طوطيان شكر شكن فارسي زبان از هم جدا افتادند.

/ 2 نظر / 23 بازدید
DADASH

خد ا را شا هد ميگيرم هر وقت نوشته ای را که در مورد مليت هزاره ميخو انم اشکم سرا زير ميشود ! مردم ما در طول تاريخ روزی خوشی را نديد و طالبان هنوزم هم دندان ميسا يند .

طراحی سایت

سلام. اگه خواستید وبلاگتون رو به وب سایت تبدیل کنید، با ما تماس بگیرین. http://www.golha.net