هزاره‌ها

 هزاره ها<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 مؤ لف: حسن پولادي

 مترجم: علي عالمي كرماني

 ناشر: محمدابراهيم شريعتي

 چاپ اول، 1381 ، تهران

 5000 نسخه، وزيري، 659 صفحه

 قيمت: 4500 تومان

راجع به هزاره ها چه می‌دانيد؟ ريشه و منشأ هزاره ها چيست؟ آيا هزاره ها از نژاد مغولند؟ آيا هزاره ساكنان بومي هزاره جات اند؟ زبان و مذهب هزاره ها چيست؟ چرا هزاره ها تا اين اواخر در قدرت و سيستم تشكيلاتي دولت افغانستان سهيم نبودند؟ جواب اين پرسشها و دهها و صدها پرسش ديگر را در كتاب هزاره ها جستجو كنيد.

هزاره ها عنوان كتابي است در مورد تاريخ، زبان، منشأ پيدايش، سرزمين و مليت هزاره ها كه به قلم زيباي مرحوم حسن پولادي نگاشته شده و با نثر  شيوا و دلنشين علي عالمي كرماني ترجمه شده است. اين كتاب شامل دوازده فصل، يك مقدمه و نام نامه است.

در كتاب هزاره ها، راجع به پيدايش قوم هزاره، قلمرو و سرزمينهاي محل سكونت هزاره ها، زبان و ريشة زباني، مذهب و اعتقادات و باورهاي مردمي، اوضاع سياسي،دوران سياه بردگي هزاره ها بحث مي شود.

امّا راجع به نويسنده كتاب:

حسن پولادي در سال 1944 به دنيا آمد. وي از نسل دوم هزاره هاي پاكستان است.

او در كويته پاكستان بزرگ شد و تحصيلات مقدماتي خود را در اين شهر به اتمام رساند. سپس در رشته  علوم طبيعي از دانشگاه سند پاكستان دانشنامه  ليسانس گرفت و فوق ليسانس خود را از دانشگاه مانيل فيليپين اخذ نمود.

مرحوم حسن پولادي با بورسيه تحقيقي به آمريكا رفت و در سال 1975 مدرك كارشناسي ارشد دانشگاه« كورنل ايثاكا» نيويورك را دريافت كرد.

پولادي، علاوه بر زبان فارسي (گويش هزارگي) به پنج زبان زنده  دنيا آشنايي كامل داشت. كتاب هزاره ها اولين و آخرين كتاب تحقيقي اوست كه ساليان درازي روي آن زحمت كشيد و اين گنج گرانبها را به خزانه فرهنگ قومش تقديم كرد. وي متأسفانه پس از انتشار اين كتاب ارزشمند بدرود حيات گفت.

كتال هزاره ها را مترجم تواناي افغانستان، علي عالمي كرماني با قلم شيوا و فصيح از انگليسي به فارسي ترجمه كرده است هر چند كه اين نخستين كتابي است كه عالمي ترجمه مي كند، امّا آنقدر شيرين، گيرا و با مهارت ترجمه كرده است كه هر خواننده اي مجذوب نثر دلنشين آن مي شود.

علي عالمي كرماني در بهار 1340 در علاقه‌داري كرمان متولد شد. او پس از تحصيلات مقدماتي به دروس حوزوي روي آورد. او در مشهد مقدس علاه بر دروس حوزوي به كلاسهاي شبانه مي رفت تا اينكه ديپلم گرفت و در آزمون سراسري شركت كرد و در دانشگاه شهيد باهنر كرمان پذيرفته شد. عالمي پس از اينكه از دانشگاه شهيد باهنر در رشته زبان و ادبيات انگليسي ليسانس گرفت. پس از يكي دو سال تدريس به افغانستان رفت.

/ 2 نظر / 23 بازدید
sepas

salam baradri aziz in ketabe tarikhi hazara hara az koja mesha dar yaft kard man dar otrish zendage mekonam agar barai shoma momken ast lotfan mara rahanomai koned tashakor movafaq va sar faraz bashed byeeeeeeee

طراحی سایت

سلام. اگه خواستید وبلاگتون رو به وب سایت تبدیل کنید، با ما تماس بگیرین. http://www.golha.net