قطعه‌ای از بهشت

مجموعه داستان

نويسنده: علي پيام<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ناشر: محمدابراهيم شريعتي

طرح روي جلد: وحيد عباسي

3000 نسخه، رقعي، 111 صفحه

چاپ اول، بهار، 1382، تهران

قيمت: 900 تومان

 

قطعه اي از بهشت نوشته علي پيام، در واقع نخستين مجموعه مستقل داستاني اوست كه به تازگي به دست چاپ و نشر سپرده شده است. اين مجموعه از هشت داستان كوتاه با نامهاي دوچرخه، عريضه نويس پير، ديوژن، دال، باغ،  قطعه اي از بهشت، مكان مقدس و سوداگر دوره گرد تشكيل شده است. نخست طرح روي جلد زيباي آن آدم را مجذوب و وسوسه مي كند و مقبول هر تماشاگر مي افتد. طرح روي جلد كلكيني را نشان مي دهد كه درختان انبوهي از آن ديده مي شود. اين قطعه كه در واقع نمايانگر قطعه اي از بهشت است، در آب گيري كه آب آن كاملاً خشك شده و زمين هاي آن ترك برداشته و در سياهي مطلق در حال محو شدن است، خودش را با جلوه هزار رنگ نشان مي دهد.

       وقتي اين مجموعه را ورق مي زنيم و با شخصيت هاي آن همسفر مي شويم و باحوادث آن دست و پنجه نرم مي كنيم، در وهله اول مسحور طرحهاي ابتكاري و پرداختهاي عالي آن مي شويم. در هر كدام از اين داستانها، نويسنده از زاويه خاص به شخصيت ها، حوادث و صحنه هاي داستانها نگريسته و تلاش نموده است با ذوق سرشار خلاقيت و تواناييهاي خود، هركدام از داستانهاي اين مجموعه طرح بكر، تازه و ابتكاري داشته باشد، علاوه بر اينكه دنبال كردن خط سير فكري خاص از سوي نويسنده در اين همه داستانهاي اين مجموعه آن را خواندني تر و جذاب تر كرده است. علاوه بر انديشه اي كه در اين مجموعه داستان مطرح است زيبايي هاي ديگري نيز دارد كه اگر بعضي از آنها را برشمريم خالي از لطف نيست.

-هر خواننده اي شخصيت ها را خوب مي شناسد و مصاديق آنها را در اطراف و دور و بر خود مي يابد، كه اين، اين مجموعه را بسيار جذاب كرده است. قهرمانهاي اين داستانها از پشت كوه قاف نيامده و كار بسيار خارق العاده اي هم انجام نداده اند. شخصييتها اين مجموعه همين آدمهاي است كه در لباسهاي اقشار مختلف مشاهده مي كنيم و كارهاي عجيب وغريبي نيز انجام نمي دهند ولي بازيگران صحنه هاي واقعي جامعه ما هستند.

-پرداخت عالي داستان هم در كشش و جاذبه داستان سهم بسزايي دارد و هم در بيان حرفهاي نويسنده. نويسنده با قلم شيرين و نثر جادويي خويش در پرداخت اين مجموعه كاملاً موفق بوده است. حالت هاي روحي و رواني قهرمانها چنان پرداخت شده است كه خواننده همان حالت هاي روحي و عاطفي را در هنگام خواندن حس مي كند.

-داستانها در جايي كه بايد تمام شود تمام مي شود و حتي گاهي خواننده در حسرت اين مي ماند كه چرا داستان تمام شد و دنباله داستان را در ذهن خود مي سازد. در واقع نويسنده خواننده را داستان پردازي خود شركت مي دهد. اين يكي از موفقيت هاي بزرگ نويسنده است.

قطعه اي از بهشت زندگي كساني را به تصوير مي كشد كه فقط به دنبال سود و منفعت خويش است و در اين راستا از هر وسيله اي استفاده مي كند. حتي در لباس كساني كه در نزد مردم محترم هستند و تقدس خاص دارند در مي آيد و از سادگي مردم بهره كشي مي نمايد. اين عده عنعنات و عقايد مردم را به بازي مي گيرد، از منظر ديگر، عقايد و مقدسات مردم دستخوش و بازيچه و آلت دست شده است. از نماي بيرون كساني كه صحنه ها و حوادث را مي بيند، عقايد مردم در نظرشان چيزي جلوه نمي كند مگر يك مشت خرافات كه سبب جهل مركب اين جماعت گرديده است. باهم مرور مي كنيم چند جمله از داستان قطعه اي از بهشت را:

   نازل كربلاي نام كتابي اش ناظر بود و مردم از ريز كلان نازل اش مي گفتند، چون به مردم گفته بود ـيك روزي گفته بودـ كه در خوابش كربلايي شده و در عالم خواب به زيارت كربلا رفته، بدي خاطر نازل كربلايي مي گفتندش، در بين مردم و ديار اطراف براي خودش آوازه و شهرت داشت.

/ 2 نظر / 16 بازدید
محمّد دشتي

سلام . خوبي ؟؟ وبلاگت بدک نیست. مخصوصا این مطلبت خیلی باحال بود. حتماً يه سري هم به وبلاگ من بزن. مطالب جالبي پيدا مي کني... مرسي.

طراحی سایت

سلام. اگه خواستید وبلاگتون رو به وب سایت تبدیل کنید، با ما تماس بگیرین. http://www.golha.net