غزليات قاری‌عبدالله

 غزليات ملك الشعراء قاري عبدا لله<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

به اهتمام: دكتر عفت مستشارنيا

ناشر : محمدابراهيم شريعتي (نشر عرفان)

چاپ اول ، زمستان 1379، تهران

قيمت :3000 تومان

 

بر خاك در تو جاست ما را

بيجا نبود به جاست ما را

تاكي بچشيم زهر چشمت

حرفي كه لبت شفاست ما را

گيريم كه از تو دل بگيريم

خود گوي كه دل كجاست مارا

در مد نظر خيال آن سرو

آئينه قد نماست ما را

قاري زخيال قامت يار

در سر چقدر هواست ما را

غزليات ملك الشعراء قاري عبدالله نخستين بار است كه در ايران به چاپ مي رسد. اين كتاب به كوشش محمدابراهيم شريعتي و تصحيح و اهتمام دكتر عفت مستشارنيا در زمستان 1379به سامان رسيد. البته كليات ديوان قاري عبدالله در سال 1330 در چاپخانه دولتي كابل چاپ شد. به علت ناياب شدن نسخه هاي چاپ كابل و نيز علاقه مندي كشورهاي همز بان بخصوص ايران به ادب دري، تاريخ و فرهنگ افغانستان، ناشر به تجديد چاپ غزليات ملك الشعراء دست يازيده است. از امتيازات چاپ حاضر تصحيح اين اثر و تجديد حروفچيني آن است كه به توسط مؤسسه كوثر با حوصله و دقت كامل صورت پذيرفته است و نيز با رسم الخط فرهنگستان ايران مطابقت دارد. كتاب حاضر كه فقط غزليات قاري را در بر مي گيرد با سخن ناشر آغاز مي شود و با مقدمه مصحح و تقريظات استاد سخن صلاح الدين سلجوقي و گوياي اعتماد ادامه پيدا مي كند، سپس خوانندگان با نثر دلنشيين و قلم سحر آميز قاري رو به رو مي شوند كه تحت عنوان ترجمه قاري آمده است. ترجمه قاري در واقع شرح حال مختصر وي است. پس از آن غزليات قاري كه قافيه ها و رديفها به ترتيب حرف الفبا مرتب شده است آغاز مي گردد. در پابان فهرست لغات و تركيبات و معناي آنها به ترتيب حروف الفبا تنظيم شده است.

قاري عبدالله در سال 1288 هجري در شهر كابل چشم به طبيعت گشود و در روز جمعه نهم ثور 1322 خورشيدي در سي 75 سالگي رخ در نقاب خاك كشيد .

او كه در فن شاعري شهره  روزگار و نزد معاصرين خود استاد مسلم بود جايگاهي ويژه  در تاريخ ادب افغانستان دارد. به قول جناب گوياي اعتمادي هيچ شاعري به شيوه  متأخرين از قاري عبدالله خوبتر و شيرينتر و فصيحتر غزل نگفته است وي مي نويسد: «حتي به عقيده ما هيچ كس در اين سبك به پايه  والاي او نرسيده.»

/ 1 نظر / 49 بازدید
طراحی سایت

سلام. اگه خواستید وبلاگتون رو به وب سایت تبدیل کنید، با ما تماس بگیرین. http://www.golha.net