امثال و حکم مردم هزاره

 امثال و حكم مردم هزاره <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 پژوهشگر و گرد آورنده: محمدجواد خاوري

 ناشر: محمدابراهيم شريعتي

 طرح روي جلد: موسي اكبري

 چاپ اول، بهار 1380، مشهد مقدس

 5000 نسخه، وزيري، 554 صفحه

قيمت: 4500 تومان

 

ناخو از گُشت جدا نموشه.

اين يك مثل نغز هزارگي است. لهجه خوش هزارگي آن، شيريني و صميميت  خاصّي  بدان بخشيده و سبب شده است كه عميق تر  به مفهوم آن توجه كنيم.

مثل هاي شيرين هزارگي را در كتاب امثال و حكم مردم  هزاره مي توان جستجو كرد. اين كتاب در بهار 1380 به  زيور طبع آراسته شد. مؤلف آن محمد جواد خاوري داستان‌نويس و پژوهشگر امروز افغانستان است. وي كه پشتكار خاصي  در ثبت و جمع آوري فرهنگ عاميانه دارد از مؤلفان دانشنامه ادب فارسي ويژة افغانسنان نيز مي باشد. «پشت كوه قاف» اثر دگر اوست كه در آن تعدادي از افسانه هاي رايج در بين مردم هزاره را گرد آورده است.

نويسنده امثال و حكم مردم هزاره، در اين كتاب علاوه بر مثلهاي مكتوب هزارگي كه در كتابهاي مختلف آمده است، به ميان مردم مناطق مختلف هزاره‌جات رفته و بسياري از مثلها را خود از  زبان مردم شنيده و براي اولين بار ثبت كرده است. لذا بسياري از اين مثل‌ها براي خوانندگان تازگي دارد.

امثال و حكم از كيفيت چاپ بسيار عالي برخوردار است. مثلها با قلم درشت حروف چيني شده و هر مثل با حروف فنوتيك آوانگاري گشته است. اين كار علاوه بر اين كه يك كار مرسوم علمي است، به خواننده كمك مي كند تا كلمه را صحيح و دقيق تلفظ كند. ترجمة تحت لفظي هر مثل پس از حروف فنوتيك مابين دو ويرگول آورده شده و پس از آن توضيحات و كار برد مثل ذكر گرديده است. ناگفته نماند براي تأييد ضرب المثل ها از اشعار شاعران بزرگ ادب پارسي نيز بهره گرفته شده است .

«امثال و حكم مردم هزاره»، حاوي مثلهاي بسيار شيرين، حكمت آميز و پر مغزي است كه ريشه در باورها، عقايد و تفكرات مردم هزاره دارند، اين ضرب المثلها عميق،  پخته و سرشار از حكمتند، مثلهايي كه در يك جمله ي ساده عالمي از معنا را جلو خواننده مي‌گشايد.

اين گفتارهاي نغز و شيرين كه در بستر زمان در طول تاريخ هزاره ها غربال شده و به ما رسيده اند، مرواريدهاي گرانبهايي اند كه خزانه ادب پارسي را غني تر مي سازند. چرا كه گويش هزارگي يكي از لهجه هاي بزرگ و مهم فارسي است به همين خاطر مثلهاي رايج در بين مردمي كه به اين گويش گپ مي زنند، جزء فرهنگ و ادب پارسي به شمار آمده و در غناي آن سهيم اند. ناگفته پيداست كه برخي از اين مثلها از مثلهاي فارسي مشتق شده و با لهجه  هزارگي شيريني خاص پيدا كرده اند.

/ 1 نظر / 33 بازدید
طراحی سایت

سلام. اگه خواستید وبلاگتون رو به وب سایت تبدیل کنید، با ما تماس بگیرین. http://www.golha.net